Widzimisię

To bardzo ciekawy i nietypowy dla naszego języka wyraz. Powodów jest kilka. Jeden to ten, że pisze się go jako jedno słowo i tak samo akcentuje (widzimisię). Wyraz ten powstał ze zrośnięcia czasownika widzi i zaimków mi oraz się. Razem utworzyły one rzeczownik.

Widzimisię jest niezwykłe również z tego powodu, że jest nieodmienne. W naszym języku mamy wiele nieodmiennych wyrazów, jednak są to głównie słowa obce i nie budzą kontrowersji. A widzimisię to wyraz rdzennie polski i stąd jego niezwykłość.

Gdybyśmy próbowali go odmienić, to moglibyśmy go np. potraktować jak inne rzeczowniki zakończone na (np. cielę). Byłoby wtedy: tego widzimisięcia, temu widzimisięciu, tym widzimisięciem… Brzmi okropnie, nieprawdaż? Nawet formy: widzimisia, widzimisiu i widzimisiem są nie do przyjęcia. Wniosek jest więc prosty – widzimisię jest nieodmienne!

I na koniec dwie ciekawostki:

 1. Rzeczownik widzimisię nie jest nowy w naszym języku. Odnotowano go już w słowniku z połowy XIX wieku. Od początku był synonimem zachcianki, kaprysu.
 2. Wyraz widzimisię różni się znaczeniem od zwrotu widzi mi się. A różnica jest chyba intuicyjnie wyczuwalna: widzimisię oznacza, jak zostało powiedziane w punkcie nr 1, zachciankę i kaprys, a widzi mi się oznacza zdaje mi się, wydaje mi się.

Tomasz Powyszyński


4 odpowiedzi do „Widzimisię”

 1. D. Kwiatkowski

  Proponuję odmianę:
  – widzimisię
  – widzicisię
  – widzimusię (widzijejsię)
  – widzinamsię
  -widziwamsię
  – widziimsię
  Pozdrawiam
  D. Kwiatkowski

 2. Polonista mgr. Wioleta Karczoch

  „Widzi mi się” = „Widzimisię” nie pisze się tego razem ani osobno 😉 W zależności od sensu sformułowania i wypowiedzi:
  Moje widzi mi się jest niezgodne z twoją opinią (podmiot jednoosobowy lub szeregowy)- oddzielnie
  Moje widzimisię jest zgodne z opinią publiczną (podmiot zbiorowy) – razem

  – W. Karczoch

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najnowsze komentarze

 1. Po przeczytaniu komentarzy, utwierdzam się w przekonaniu, że zwyczajnie lubię pleonazmy ^^' Np. takie zdanie: "Debata dotyczyła potencjalnych możliwości wzajemnej…

 2. "newanse" - serio? Nawet w angielskim nie ma takiego słowa jak "newans". Jest nuance. Po polsku niuans. Skoro już odpisuję,…

 3. Dopiero po chwili zastanowienia domyśliłem się, że nie chodzi o pokój będący przeciwieństwem wojny, tylko o pomieszczenie. Naturalny szyk to…

 4. W internecie został opublikowany film pod tytułem "Remont synka pokoju", czy to jest poprawnie?

Archiwa

marzec 2012
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasze nagrania