Czy wiesz, że… Ciekawostki językowe (23)

Na podsumowanie miesiąca zbiór ciekawostek językowych. W tym miesiącu nie publikowaliśmy ich na naszej facebookowej tablicy. Jako inspiracji przy ich przygotowaniu użyliśmy więc publikowanych w lipcu na naszej stronie komentarzy i zadanych pytań.

Poprawnie mówimy latem albo w lecie, nie: w lato!

1.
Czy wiesz, że…

gdy chcemy zawołać kogoś po imieniu, możemy użyć nie tylko form wołacza (Katarzyno!, Magdaleno!, Dominiko!, Karino!, Pawle!), ale też mianownika (Katarzyna!, Magdalena!, Dominika!, Karina!, Paweł!)? W niektórych regionach te drugie formy brzmią dużo bardziej naturalnie.

2.
Czy wiesz, że…

normy graficzne dotyczące pisania dialogów w języku polskim są całkowicie inne niż w języku angielskim? Fragment dialogu, który w książce angielskiej ujęty jest w cudzysłów, w naszym języku oddamy najczęściej, pisząc od półpauzy i bez cudzysłowu.

3.
Czy wiesz, że…

w języku polskim przyjęło się pisać:
Zenku,
dziękuję za wiadomość.

a nie:
Zenku,
Dziękuję za wiadomość
?
Wielka litera w nowej linijce, choć w poprzedniej zdania nie zamknięto, jest kalką z języka angielskiego.

4.
Czy wiesz, że…

choć nie możemy zrobić czegoś za pomocą kogoś, a tylko przy pomocy kogoś, możemy zrobić coś zarówno za pomocą czegoś, jak i przy pomocy czegoś?

5.
Czy wiesz, że…

konstrukcje bezpodmiotowe typu Gotując rosół, warto pamiętać, że… czy też Wybierając się w góry, należy zabrać ze sobą naładowany telefon – pomimo pojawiających się od czasu do czasu wątpliwości autorów słowników – są dziś uważane za całkowicie poprawne?

Letni bonus
Poprawnie mówimy latem albo w lecie, nie: w lato!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki językowe i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *