W otworze nr 1, 2 i 3 jest woda. Czy to poprawne?

Dziś przytaczam pytanie, które zadał nam niedawno Pan Łukasz, oraz sformułowaną przeze mnie odpowiedź. (Forma maila oryginalna – bez poprawionych błędów).

Dzień dobry.

Jaka forma poniższego zdania będzie bardziej poprawna i dla czego?
W* otworach nr 1, 2 i 3* jest woda.
W* otworze nr 1, 2 i 3* jest woda.

Moim zdaniem obie formy są poprane bo w pierwszym zadaniu jest to jest w kilku otworach jest woda. Drugie zdanie to ja rozumiem tak ze w otworze nr 1, w otworze nr 2 i w otworze nr 3 jest woda więc też wygląda na poprawne

Z poważaniem Łukasz

Szanowny Panie,

obydwie formy są poprawne – bardzo dobrze rozebrał Pan to logicznie. Przy czym, już czytając Pańskie tłumaczenie, można dojść do wniosku, że jednak pierwsza forma jest bardziej naturalna. Jeśli chodzi o drugie zdanie jest ono poprawne, ponieważ „w otworze nr” można przyporządkować do każdej z cyfr – spełnione są więc wymagania gramatyczne każdego z wyrazów.

Gdyby na przykład zapisać:
W otworze numer jeden, dwa, piątym jest woda
w zdaniu byłby błąd, ponieważ można wprawdzie powiedzieć:
W otworze numer jeden/dwa…
lub
W otworze piątym,
ale wymagania gramatyczno-stylistyczne wszystkich wyrazów nie byłyby spełnione, gdyż nie można użyć formy w otworze numer piątym.

Łączę wyrazy szacunku
Paweł Pomianek

Na zdjęciu Katarzyna Dziura. Sesja dla Językowych Dylematów z sierpnia 2014 r.
© by Językowe Dylematy


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesteśmy pasjonatami polszczyzny i pracy ze słowem pisanym. Założyliśmy tę stronę, by dzielić się swoją wiedzą na temat naszego języka i rozwiązywać językowe dylematy naszych czytelników. Postawiliśmy sobie za cel także rzetelne przygotowywanie tekstów do druku i pomoc autorom podczas wszystkich kolejnych etapów procesu wydawniczego, dlatego oferujemy profesjonalną redakcję, korektę oraz skład i łamanie tekstu. Autorami tekstów na stronie są: Paweł Pomianek, gospodarz serwisu, właściciel firmy Językowe Dylematy, doświadczony redaktor tekstów oraz doradca językowy, a także zaproszeni goście.

Zadaj pytanie językowe!

Jeśli masz językowy dylemat, kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polub nas!

Najnowsze komentarze

  1. Przed pierwszym? Przed czy wynika to z tego? Naprawdę Pani o to pyta, czy zapomniała Pani czegoś wkleić, a miało…

  2. Dzień dobry. Mam dylemat językowy. Czy w podanym poniżej przypadku będzie występował przecinek przed "czy"? Chodzi mi o pierwsze użyte…

  3. Dzień dobry. Dostępne słowniki wskazują formę krótkofalowiec: https://sjp.pwn.pl/doroszewski/krotkofalowiec;5443948.html https://sjp.pwn.pl/so/krotkofalowiec;4455133.html

  4. Dzień dobry Mam pytanie, a zarazem dylemat. Jestem twórca filmów na kanale YT. Jako twórca, często pełnię także rolę lektora.…

  5. Polszczyzna jest językiem, w którym wyrazy odmieniamy. Aby nie odmieniać danego wyrazu, musi istnieć reguła na podparcie tego zwyczaju lub…

  6. Czy nazwy takie jak Windows, Linux i FreeBSD się odmieniają przypadki? Czy poprawnie jest «Aplikacja dla Windows», «Aplikacja dla Linux»…

  7. Nie, w tym przypadku nie jest to konieczne. Wiele zależy od tego, czy używamy dla myśli jakiegoś specjalnego oznaczenia, czy…

  8. Czy myśli bohaterów też wprowadzamy koniecznie nowym akapitem jak wypowiedzi? Pozdrawiam

  9. Odpowiedź można z łatwością znaleźć w poradni językowej PWN: tutaj. „Akademia pana Kleksa”.

  10. "Akademia Pana Kleksa" czy "Akademia pana Kleksa" - który tytuł jest poprawny?

Archiwa

październik 2014
N P W Ś C P S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasze nagrania