Należał, należało, należały. Wymagania gramatyczne rzeczowników

Otrzymaliśmy ostatnio następującą wiadomość:

Proszę o sprawdzenie poniższego zdania. Moją wątpliwości budzi użyty wyraz „należał”, czy ze względu na kilka czynności wymienionych po nim stosowniejsze jest użycie formy „należało”? Z góry dziękuję za podpowiedź.

Do jego zakresu obowiązków należał:
– montaż tras kablowych i przewodów według rysunku technicznego,
– podłączanie przewodów do: lamp, gniazd, włączników oraz urządzeń przemysłowych,
– montaż systemów przeciwpożarowych i sieci komputerowych.

Szanowna Pani,
ani jeden, ani drugi zapis nie jest właściwy z tego względu, że ani jeden, ani drugi czasownik nie wypełnia wymagań gramatycznych wszystkich rzeczowników znajdujących się po półpauzach. Proszę zauważyć, że jeśli wybierzemy należał, to w zdaniu Do zakresu jego obowiązków należał podłączenie przewodów… będziemy mieli błąd. Jeśli wybierzemy należało, błąd będzie z kolei obecny w zdaniach dotyczących montażu. Jedyną odpowiednią opcją będzie więc użycie liczby mnogiej: Do zakresu jego obowiązków należały: montaż…, podłączanie…, montaż… Warto też zmienić szyk w zdaniu nadrzędnym: Do zakresu jego obowiązków… brzmi dużo bardziej naturalnie. Choć pewnie jeszcze lepiej byłoby opuścić tutaj wyraz zakresu i napisać: Do jego obowiązków… Słowo zakresu jest całkowicie zbędne.

Paweł Pomianek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Odpowiedzi na pytania i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *