Po 1 zł czy za 1 zł?

Dzień dobry,
chciałabym zapytać, czy forma „3 w cenie 2, trzeci artykuł po 1 PLN” jest poprawna – chodzi o tabliczki w sklepie informujące o promocji. Czy artykuły sprzedawane są po 1, 2, 3 złote, czy za 1, 2, 3 złote.

Szanowna Pani,

na początek proszę zapoznać się z poradą prof. Mirosława Bańki dotyczącą podobnego problemu:

Po ile? ma inne znaczenie niż za ile?. Możemy zapytać: „Po ile są ciastka?” i usłyszeć w odpowiedzi: „Po dwa złote”. Oznacza to, że każde ciastko tyle właśnie kosztuje. Gdybyśmy kupili rzecz jednostkową, np. tort wielkości Pałacu Kultury, to mogłoby paść pytanie: „Za ile ci to sprzedano?”. I odpowiedzielibyśmy: „Za milion złotych”.

Poprawne jest więc zdanie: „Kupiłam bilet za 2 zł”, jak również zdanie: „Kupiłam dwa bilety za 2 zł”. Może Pani oczywiście powiedzieć: „Kupiłam dwa bilety po 2 zł”, ale będzie to znaczyć, że wydała Pani w sumie 4 złote.

Można więc wyciągnąć takie wnioski: Jeżeli chcielibyśmy poinformować klienta, że w sklepie są jakieś artykuły i każdy z nich kosztuje np. 3 zł, to uprawnione będzie napisanie: „artykuły po 3 zł”. Jeżeli natomiast, jak Pani pisze, chodzi tu o konkretne hasło: „3 w cenie 2, trzeci artykuł po/za 1 PLN”, to wybrałbym opcję „za 1 PLN”.

Wytłumaczyć to można w ten sposób, że ten trzeci artykuł jest jeden i niepowtarzalny (jak np. tort wielkości Pałacu Kultury z przykładu prof. Bańki). Trzeci artykuł można kupić tylko raz podczas jednych zakupów. To wymusza użycie formy „za 1 PLN”.

Z poważaniem,
Tomasz Powyszyński

Ten wpis został opublikowany w kategorii Odpowiedzi na pytania i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *