A co z przymiotnikami złożonymi z więcej niż dwóch członów?

Pisałem wczoraj o przymiotnikach złożonych z dwóch członów, gdzie rozróżniamy pisownię z łącznikiem oraz pisownię łączną. Nieco inna zasada występuje wówczas, gdy przymiotnik jest złożony z co najmniej trzech członów.

Przypomnijmy, że w przypadku przymiotników złożonych dwuczłonowych stosujemy pisownię następującą:

 • gdy człony są równorzędne znaczeniowo zapisujemy je z łącznikiem (np. biało-czerwony, południowo-zachodni),
 • gdy człony są nierównorzędne znaczeniowo (pierwszy jest określeniem drugiego) zapisujemy je łącznie (np. błękitnoniebieski, grekokatolicki).

Natomiast w przypadku przymiotników złożonych z większej liczby członów zasada jest jeszcze prostsza. Po prostu zawsze stosujemy pisownię z łącznikiem. Trzeba przyznać, że ci, którzy zajmują się normami językowymi, stale upraszczają nam życie, a zasady językowe zmierzają do ujednolicania. Tak jest i w tym przypadku – z czego można się tylko cieszyć, bo nie trzeba podejmować dodatkowego namysłu i łamać sobie głowy, który przymiotnik z którym jest równorzędny, a z którym nierównorzędny.

Słownik pisowni łącznej i rozdzielnej Polańskiego i Skudrzykowej, który bardzo polecam, podaje następujące przykłady zastosowania tej zasady:

 • staro-cerkiewno-słowiański (chociaż: starocerkiewny i cerkiewnosłowiański),
 • polsko-angielsko-francuski (bo: zawierający elementy i polskie, i angielskie, i francuskie),
 • południowo-wschodnio-polski (chociaż: dotyczący Polski południowo-wschodniej),
 • środkowo-północno-europejski (chociaż: dotyczący środkowej i północnej Europy),
 • rosyjsko-niemiecko-austriacki (bo: i rosyjski, i niemiecki, i austriacki).

UWAGA! Word z uporem maniaka podkreśla wszystkie te przykłady. Jeszcze raz bardzo mocno uczulam, by mu nie ufać!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Językowe dylematy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „A co z przymiotnikami złożonymi z więcej niż dwóch członów?

 1. Ktoś pisze:

  Jak wobec tego odniesie się Pan do uwagi 1 zasady ze słownika ortograficznego PWN: http://sjp.pwn.pl/zasady/Pisownia-przymiotnikow-zlozonych-typu-jasnoniebieski-rolniczoprzemyslowy-dwuipolletni-przeszloroczny-szaroniebieskosrebrzysty;629465.html ?
  O rozróżnieniu pisowni przymiotników złożonych z więcej niż dwóch członów można przeczytać również w tym blogu: http://lukaszrokicki.pl/2011/08/16/pisownia-przymiotnikow-zlozonych/

  • Paweł Pomianek pisze:

   Dziękuję, to rzeczywiście cenne dopowiedzenie dotyczące kolorów. Będzie to dla mnie motywacją do opracowania raz jeszcze tego tematu. Tutaj znalazłem drugi w tym kontekście istotny punkt we wspomnianym słowniku.

 2. Paweł Pomianek pisze:

  Bardzo słusznie! Tak trzymać 🙂

  A Czytelników zachęcam, by kliknąć do Patryka, bo jak widzę, również prowadzi blog związany z literaturą. Coś zwłaszcza dla miłośników poezji współczesnej…

 3. Patryk pisze:

  Już dawno nie ufam Wordowi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *